Vstupní konzultace

Jedná se o komplexní vyšetření funkčního stavu nového klienta nebo klienta, který již déle než 1 rok nenavštívil naše zařízení, neboť za tuto dobu se mohl jeho stav výrazně změnit.

Konzultace trvá 1 hodinu a během této doby je klient detailně vyšetřen terapeutem a následně je seznámen s návrhem dalšího postupu. Vyšetření je komplexní, hodnotíme celého člověka, nejen izolovanou část jeho těla. Nebuďte tedy překvapení, když se zaměříme i na jiné části než jen na ty, které Vás zrovna teď bolí nebo trápí.

Vyšetření probíhá nejčastěji ve spodním prádle, nemusíte si nosit speciální oblečení. Pokud se ale pouze ve spodním prádle necítíte dobře, můžete se obléct do například do krátkých šortek a tílka, případně sportovní podprsenky.  U velmi malých dětí probíhá vyšetření v plíně.

Minimum oblečení je důležité proto, aby fyzioterapeut viděl co nejlépe, jak se klient hýbe, jak a kdy se zapojují svaly, zda používá nějaké náhradní pohybové vzory.

Následuje vyšetření pohmatem, kdy fyzioterapeut zjišťuje zpravidla rozsah pohybu, svalovou aktivitu, stav měkkých tkání (kůže, podkoží, fascie) a jejich posunlivost, úroveň svalového napětí a další. Vždy pracujeme s citem a respektem, nemusíte se obávat, že Vám budeme působit bolest. Bez toho, aniž bychom na Vás sáhli, se ale neobejdeme, fyzioterapie je "kontaktní sport".

Následuje vyšetření pomocí specifických testů, které se liší v závislosti na tom, s čím k nám přijdete. Jako doplněk vyšetření v určitých případech používáme podoskop a pedobarografickou plošinu.

Poté, co zhodnotíme Váš funkční stav, stanovíme tzv.hlavní problém. Fyzioterapeut není lékař, neuslyšíte tedy od něj nějakou diagnózu. Hlavním problémem se myslí příčina Vašeho stavu. Ve velké části případů je totiž bolest nebo pohybové omezení pouze důsledkem, příčina může být někde úplně jinde. Kde, to Vám řekneme na vstupní konzultaci. V případě, že si potřebujeme potvrdit náš závěr nějakým vyšetřením pomocí zobrazovací metody (RTG, CT, MRI, USG), budeme Vás o tom informovat. Pokud už jste na některém z vyšetření byli, doneste si jeho výsledky s sebou. Stejně tak nezapomeňte na lékařské zprávy, případně další doporučení odborníků, které jste v poslední době navštívili. Veškeré zprávy by neměly být starší než půl roku. Pokud však máte pouze ty starší, nevadí, zkusíme něco vyčíst i z nich.

Po komplexním zhodnocení Vašeho stavu následuje krátká terapeutická část, kdy Vás i na této úvodní konzultaci naučíme, jak Váš problém řešit pomocí aktivní pohybové terapie. Odnesete si jeden až dva jednoduché cviky, abyste mohli i doma sami na sobě něco měnit. U akutních a bolestivých stavů Vás samozřejmě manuálně ošetříme pomocí měkkých technik, případně kloubních mobilizací nebo pomocí kineziotejpingu.

Zároveň se domluvíme na dalším postupu. Zde záleží na Vašem aktuálním zdravotním stavu a Vašich časových a finančních možnostech, zda chcete docházet pravidelně nebo zda se domluvíme na kontrolní konzultaci za nějakou dobu.

Vstupní konzultace probíhá obecně obdobným způsobem u dospělých i u dětí. Specifické je pouze vyšetření velmi malých dětí, kdy k hodnocení jejich stavu používáme Prechtlovu metodu.

facebook-squareangle-down