2014/2015

Kategorie: |
Štítky:
6 minut čtení

Tak jako snad všichni na začátku nového roku, i my jsme se rozhodli zhodnotit rok uplynulý a informovat vás o všem podstatném, co pro vás máme přichystáno v novém roce.

Rok 2014 byl pro nás prvním rokem existence bez záštity neurologické ambulance MUDr. Jan Kristek s.r.o., od které jsme se odštěpili ke konci roku 2013. Přestože jsme s panem doktorem velmi úzce spolupracovali a stále spolupracujeme, chtěli jsme si to zkusit sami. I když to nebylo vždy jednoduché, můžeme teď s klidným svědomím říct, že první rok jsme přežili bez výraznějších problémů a doufáme, že stejným způsobem budeme pokračovat i v tomto roce.

Vzhledem k tomu, že dětských terapeutů je v našem regionu stále málo a rodiče s dětmi k nám dojíždějí někdy i z velmi vzdálených míst, rozhodli jsme se otevřít druhou ambulanci a to v Novém Jičíně. Najdete nás na adrese Máchova 55, v bývalé ordinaci praktické lékařky MUDr. Kopřivové. Nabízíme zde stejné služby jako v ambulanci ve Frýdku, pro naši velkou pracovní vytíženost zde zatím pracujeme v úterý a čtvrtek celý den a v pondělí a středu odpoledne.

Protože se snažíme uspokojit stále větší počet zájemců a terapii, rozšířili jsme náš pracovní tým v minulém roce hned o několik spolupracovníků. Mgr. Veroniku Kristkovou a Mgr. Tomáše Zemánka teď doplňují fyzioterapeutka Gabka Horáková (ordinace Nový Jičín), fyzioterapeutka Bc. Lucie Capová (ordinace Frýdek – Místek) a ergoterapeutka Hanka Šámalová, DiS. (ordinace Frýdek – Frýdek – Místek). Ve stejné sestavě se s námi budete potkávat i tento rok.

V uplynulém roce proběhlo kromě běžné rehabilitační péče klasickou ambulantní formou v našem zařízení také několik desítek intenzivních rehabilitačních pobytů. A to jak pro naše stálé klienty, tak také pro klienty ze vzdálených koutů České republiky. Intenzivní pobyty jsou zaměřeny především na pohybovou terapii, kdy dítě cvičí po dobu několika týdnů 1 – 2 hodiny denně. V současné době zvažujeme rozšíření služeb v rámci tzv. intenzivek o nahřívání, masáže a ergoterapii v rámci speciálních balíčků. Zájem o intenzivní pobyty stále narůstá, takže již nyní objednáváme na červen tohoto roku. Co naše zařízení stále bohužel nemůže klientům nabídnout, je vlastní ubytování v místě ambulance. Většina našich klientů se ubytovává v zařízeních v blízkém okolí, kde jsou s kvalitou nabízených služeb velmi spokojeni.

Portfolio našich služeb zůstává bez omezení, naopak proto, že se kontinuálně vzděláváme, je nabídka spíše bohatší. Kromě pohybové terapie s využitím nejnovějších terapeutických metod a konceptů, nabízíme stále i možnosti aplikace fyzikální terapie, tejpujeme a samozřejmostí je také ergonomické poradenství, kdy vám poradíme při výběru vhodných kompenzačních pomůcek, jako jsou vozíky, vertikalizační stojany, ortézy a mnohé další. Při výběru pomůcek a vozíků spolupracujeme s firmami Otto Bock, Medicco, R82, T.O.Proteor a Protetika Frýdek - MístekNově jsme se rozhodli zařadit do spektra našich služeb vybrané druhy masáží.

Protože jsme si vědomi, že finanční situace rodin dětí s handicapem není zrovna ideální, zachováváme ceny dětských poukazů na běžnou ambulantní terapii beze změn. K malým změnám dochází u poukazů pro dospělé a u intenzivních pobytů.

V minulém roce jsme jako lektoři vedli několik vzdělávacích akcí pro naše kolegy fyzioterapeuty. V lednu jsme byli pozváni přednášet do zařízení Arpida v Českých Budějovicích, kde proběhla dvoudenní konference s workshopem nazvaná Komplexní péče o dítě s handicapem. Mgr. Veronika Kristková vedla v prvním čtvrtletí dva kurzy Neurorehabilitace u pacientů po cévních mozkových příhodách. Jeden se uskutečnil v Sanatoriích Klimkovice a druhý v Beskydském rehabilitačním centru na Čeladné. Mgr. Tomáš Zemánek přednesl svůj příspěvek Plagiocefalie aspektem fyzioterapeuta na odborné konferenci 10 let Bobath konceptu v pediatrické praxi pod záštitou ČADBT. Mgr. Veronika Kristková ve své přednášce NDT – Bobath koncept v pediatrické praxi informovala sestry na 1. konferenci novojičínských sester o tom, co to je Bobath koncept. V tomto roce se zúčastníme 5. mezinárodního sympozia Medical Taping Conceptu, Mgr. Veronika Kristková zde přednese příspěvek Vliv MTC na funkční stav horní končetiny a ruky u dětí s neurologickým postižením.

Sami jsme se zúčastnili několika vzdělávacích akcí pro fyzioterapeuty, jako byly třeba jednodenní workshopy Alternativní a augmentativní komunikace, Komplexní terapeutické postupy pro novorozence a kojence se specifickými potřebami a Ortopedické zajištění dolních končetin. Rovněž jsme se zúčastnili Mezinárodního kongresu vývojové kineziologie a Mezinárodního kongresu EBTA ve Varšavě, který považujeme za jednoznačně nejvýznamnější událost uplynulého roku.

V červnu dokončila Mgr. Veronika Kristková úspěšně svou první asistenci na Basic Bobath kurzu pod vedením Dany Červenkové v Ostravě a pokračuje tak v přípravě na dráhu tutora (lektora) dětského Bobath konceptu. V prosinci také úspěšně absolvovala nadstavbový kurz Baby Bobath, takže v současné době přijímá i dětské pacienty do 1 roku života.

Protože chceme nadále zkvalitňovat a rozšiřovat naše služby, budeme se i letos sami vzdělávat. Hned v lednu absolvuje Mgr. Veronika Kristková první část kurzu Dynamické neuromuskulární stabilizace a v dubnu pak společně s Mgr. Zemánkem kurz Prechtlovy metody, který je zaměřen především na ranou diagnostiku poruch vývoje.

V roce 2014 jsme aktivně spolupracovali s několika společnosti a zařízeními. Pro společnost Rekval proběhla série přednášek na téma Rehabilitační ošetřovatelství, ve spolupráci s Rodinným centrem Provázek v Novém Jičíně jsme připravili přednášky na téma vývoje dětí a zdravého obouvání, pro ranou péči v Ostravě jsme připravili sérii setkání pro maminky handicapovaných dětí. Mgr. Tomáš Zemánek se stal fyzioterapeutem Klubu vodních sportů Laguna v Novém Jičíně, kdy byly v jeho péči jak nejmladší děti, tak například mistr světa v ploutvovém plavání Jakub Jarolím. Ve spolupráci s výše uvedenými hodláme pokračovat i v roce 2015. V jednání je cyklus přednášek a workshopů pro z.o. Nikdy nejsi sám.

I v roce 2015 zůstáváme aktivními členy ČADBT, kdy bychom se chtěli i nadále propagovat Bobath koncept nejen v našem regionu. Pro neustálé bojůvky a žabomyší války současného a bývalého předsednictva UNIFY zvažujeme naše setrvání v této společnosti.

Protože víme, že nejen terapií živ je člověk, uspořádali jsme pro naše dlouhodobé a stálé klienty ke konci roku vánoční večírek. Maminky si mohly na vlastní kůži vyzkoušet cvičení, děti vyráběly přáníčka, všichni soutěžili v kuželkách a navštívily nás se svým divadélkem dvě úžasné bytosti, veverka Terka a myška Klárka. Atmosféra byla výborná a podle ohlasů byli klienti spokojeni, proto máme v plánu brzy něco podobného zopakovat.

V tomto roce bychom rádi zorganizovali kurz handlingu pro maminky zdravých dětí a zajímavé přednášky pro maminky dětí s handicapem. Uvidíme, zda se nám vše podaří podle plánu. Do provozu bychom chtěli opět uvést blog na našich stránkách a zprovoznit rozesílání novinek mailem. Držte nám palce, ať se to povede!

Doufáme, že jste byli s našimi službami a přístupem v uplynulém roce spokojeni a bude tomu tak i nadále. Za vaši přízeň děkujeme, velmi si jí vážíme a vynasnažíme se držet vysoký standard naší péče i v roce 2015.

Sdílet článek

NApsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

facebook-squarefacebookenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommenting