Kdo je fyzioterapeut

Kategorie:
4 minut čtení

Fyzioterapeut je zdravotnický odborník, specialista, který je schopen pečovat o vaše zdraví, konkrétně o stav vašeho pohybového aparátu. Používá k tomu především pohybovou léčbu (cvičení), dále prostředky fyzikální terapie (elektroléčba, vodoléčba) a manuální terapie (uvolnění kloubních blokád, kůže, podkoží a svalů). Jeho služeb můžete využít vždy, když máte problém s pohybem, ať už jsou to zablokovaná záda, těžký úraz nebo špatný vývoj dítěte.

Co dělá fyzioterapeut a s čím vám může pomoci

Při první návštěvě by vás měl fyzioterapeut nejprve vyšetřit. Při vyšetření se snaží zjistit, jak a proč se daný jedinec hýbe či nehýbe, proč jej některý pohyb bolí a jaké používá náhradní pohybové vzory. Jakmile zjistí hlavní problém a jeho příčinu, spolu s pacientem určí cíl, kterého by mělo být v terapii dosaženo a také naplánuje celý průběh terapie v určitém časovém horizontu.

Pro dosažení stanoveného cíle pak fyzioterapeut volí prostředky a prvky pohybové, fyzikální a manuální terapie podle toho, jaké jsou jeho vědomosti a znalosti. Každý terapeut se specializuje na něco jiného a nemůže být vzdělán ve všech dostupných metodách a konceptech. Neměl by však bezhlavě prosazovat pouze jedinou. V ideálním případě by měl fyzioterapeut jednotlivé metody a prostředky kombinovat a používat je cíleně, ne náhodně a chaoticky. Po každé terapeutické jednotce by měl alespoň orientačně vyhodnotit krátkodobý efekt terapie a jeho dopad na stanovený cíl.

Na fyzioterapeuta se můžete také obrátit, pokud potřebujete pomoci s úpravou pracovního či domácího prostředí, navrhnout a doporučit používání některé kompenzační pomůcky. Dobrý fyzioterapeut také ví, že nemůže znát všechny léčebné medicínské postupy a prostředky, a proto se v zájmu zdraví pacienta nevyhýbá spolupráci s ostatními odborníky.

Kdy vyhledat fyzioterapeuta

Fyzioterapeut pečuje o pohybový aparát dětí i dospělých. V dětské populaci dominují fyzioterapii především odchylky od psychomotorického vývoje, poškození nervového systému ať už vrozená nebo získaná, stavy po úrazech a operacích nebo vrozené vývojové vady.

U dospělých jsou to především bolesti a omezení v pohybovém aparátu buď z nedostatečné, nebo nadměrné pohybové zátěže. Další velkou kapitolou jsou civilizační onemocnění se svými následky, jako je srdeční infarkt, cévní mozková příhoda (mrtvice) nebo obezita a s ní spojené komplikace. Ve všech těchto případech je omezený, bolestivý nebo znemožněný pohyb, což je doména fyzioterapie.

S určitou nadsázkou by se tedy dalo říct, že fyzioterapeuta můžete vyhledat vždy, když máte nějaký problém s pohybem. Toto tvrzení je samozřejmě zjednodušující, před návštěvou fyzioterapeuta byste měli vyhledat lékařeodborníka, který vás důkladně vyšetří a zjistí, co vás vlastně trápí, zda váš stav nevyžaduje razantnější lékařský zákrok (např. operaci), nebo zda pro vás nebude vhodnější například klidový režim na lůžku. Skutečně se vyplatí navštívit nejdříve lékaře, dobrý fyzioterapeut by vás k lékaři stejně nakonec odeslal.

Kdo není fyzioterapeut

Protože je fyzioterapie relativně mladý obor a laici (obzvláště starší populace) někdy neví, kam mají fyzioterapeuty zařadit v systému léčebné péče, bylo by vhodné upozornit na to, jaké kompetence a povinnosti fyzioterapeut nemá.

Fyzioterapeut není lékař, nestanovuje konkrétní diagnózu, určí pouze hlavní problém z hlediska pohybu. Nemůže vám vypsat nemocenskou, ani léky. Bohužel vzhledem ke stávající legislativě nemůže předepisovat ani kompenzační pomůcky (vozík, chodítka, berle, ortézy…).

Fyzioterapeut není zdravotní sestra, neposkytuje ošetřovatelskou péči, jako je například hygiena, oblékání, krmení. Může vás však naučit, jak být v těchto oblastech soběstačný a samostatný.

Fyzioterapeut není masér, nečekejte od něj masáž, a to ani v případě, že máte na předpisu od lékaře uvedeno „měkké techniky“.

Shrnutí

Fyzioterapeut je specialista na problematiku pohybového aparátu, nikoliv lékař, sestra nebo masér. Obrátit se na něj můžete v podstatě s jakýmkoliv problémem v oblasti pohybu, nejlépe po důkladném vyšetření lékařem – specialistou. Dobrý fyzioterapeut vás nejdříve vyšetří, stanoví cíl a následně pracuje na jeho dosažení pomocí všech dostupných a jemu známých prostředků.

Sdílet článek

Komentáře

14 comments on “Kdo je fyzioterapeut”

 1. Opravdu příjemně vystiženo postavení a význam fyzioterapie. Přiměřené použití odborných termínů, srozumitelné snad i naprostým laikům. Vypíchnuto to nejdůležitější. Zatím jsem nečetl pregnantnější pojednání, které se ve čtivé formě limitně obsahově blíží základním definicím.

  1. Děkuji za komentář. Příspěvky jsou záměrně psány tak, aby byly srozumitené i naprostým laikům a tento konkrétně byl napsán proto, aby si nás lidé přestali konečně plést s maséry nebo sestrami:-)

 2. Pro upřesnění - fyzioterapeut je zdravotnický specialista, ale jeho působení se neomezuje pouze na pohybový aparát. (viz. dechová rehabilitace, lymfodrenáže, pooperační rehabilitace....)

  1. Děkuji za připomínku. Článek v blogu samozřejmě svou délkou nemůže obsáhnout problematiku celé fyzioterapie, chtěla jsem vypíchnout to podstatné a opět tak, aby i laici porozuměli.
   Souhlasím s tvrzením, že lymfatický systém je z hlediska rehabilitace specifický, myslím však, že s pohybovým aparátem souvisí. Dýchání a dechovou rehabilitaci považuji za pohyb a práci s pohybem a v rámci pooperační rehabilitace je pro mě pohyb a stav pohybového aparátu prioritou při obnově soběstačnosti a mobility pacienta.

 3. Mám pocit, že po téhle práci je celkem poptávka, ráda bych se stala fyzioterapeutkou. Co mám pro to udělat? Mám už dokončené vzdělání, ale ve svém oboru se mi nedaří najít práci, tak bych ráda změnila kvalifikaci a to od základu. Mám zemědělku a ta je mi prostě na nic.

  1. Dobrý den, od roku 2004 je pro obor fyzioterapie vyžadováno vysokoškolské vzdělání. Doporučuji navštívit stránky Unie fyzioterapeutů http://www.unify-cr.cz, kde najdete aktuální seznam všech vysokých škol v ČR nabízejících tento studijní obor.
   Přejeme pěkný den.
   FyzioBeskyd

 4. Dobry den prosim take o doporuceni fyzioterapeuta na okrese Tachov pro deti dekuji moc s pozdravem Szarkova

 5. Zajímavý článek, ale proč jsem na něj narazil. V práci jsem se praštil do pravého loktu a po dvou měsíčních bolestech jsem šel k doktorovi, ten mě poslal na ortopedii, kde na mě koukali jak na simulanta, který nechce pracovat. Dali mi obstřik, což od bolesti pomohlo, ale když ruku napnu a zatnu dlaň v pěst, tak cítím, že je stále v Lokti nějaký problém. K tomu se mi ještě vrátilo zranění levého ramene, ke kterému došlo ve fitness centru a úplně se bojím to někde řešit, aby na mě opět nekoukali přes prsty.

  Mohl by mi prosím vás někdo poradit, jaký by měl být můj další postup a koho by jste mi doporučili?

  1. Dobrý den, děkuji za dotaz,
   doporučuji obrátit se na fyzioterapeuta v nejbližším okolí, případně požádat ortopeda o žádanku na rehabilitaci. Myslím, že by Vám zkušený fyzioterapeut měl pomoci.
   V případě zájmu o vyšetření v našem zařízení mě kontaktujte na telefonním čísle 774 138 590, případěn na kristkova@fyziobeskyd.cz.
   Pěkný den.
   Mgr. Veronika Kristková, vedoucí fyzioterapeut

 6. Může se za fyzioterapeuta označit člověk, který nevystudoval VŠ obor fyzioterapie a otevrit si vlastni praxi pod nazvem "detska fyzioterapie"?
  Děkuji

NApsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

facebook-squarefacebookenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommenting