Konference České Asociace Ergoterapeutů 2015

Štítky:
2 minut čtení

Minulý týden proběhla v Ostravě již 27. celostátní konference ergoterapeutů. S kolegyní Hankou Šámalovou, nejlepší dětskou ergoterapeutkou, kterou znám, jsme společně přednesly příspěvek o spolupráci našich dvou odborností.

Byly jsme unikátní nejen tím, že jsme přednášely obě zároveň, ale jako jediné jsme mluvily o konkrétní spolupráci mezi fyzio a ergoterapeuty. Součástí našeho sdělení bylo komentované video, na kterém mohli účastníci sledovat, jak v našem zařízení pracujeme s dětskými klienty.

Ráda bych poděkovala Hance za její úžasný přístup k našim dětským klientům a za pomoc při tvorbě přednášky. Mamince Honzíka děkuji za ochotu nechat Honzíka natočit a prezentovat a samozřejmě nemohu zapomenout na Honzu, který byl naprosto úžasný a vydžel hodinu a půl (!) terapie.

Pro lepší představu dodávám abstrakt našeho sdělení.

Spolupráce fyzio a ergo u dětského pacienta s DMO aneb Pojďte pane, budeme si hrát

Mgr. Veronika Kristková, Fyzio Beskyd s.r.o.
Hana Šámalová, Dis, KLR FN Ostrava

 

Terapie u pacientů s neurologickým postižením hybnosti by měla být vždy funkčně (prakticky) založená, zaměřená na pohybové aktivity, které se vyskytují v běžném denním životě. U dětí je hlavní náplní jejich dne hra, proto se i
u našich dětských klientů snažíme o terapii formou hry. Pracujeme především podle pravidel Bobath konceptu, jednoho ze světově nejuznávanějších konceptů v dětské rehabilitaci. Bobath koncept využívá vlastní aktivity dítěte, kterou terapeut pouze svým vedením modifikuje a za použití specifických technik dítěti umožňuje prožití normálního pohybu. Tyto techniky mají především optimalizovat tonus pacienta a umožnit dítěti provést pohyb co nejekonomičtěji, bez nežádoucího úsilí a patologických kompenzačních vzorů. Terapeut neprovádí pohyb za dítě, pouze mu nabízí možnost získat novou senzomotorickou zkušenost a naučit se tak další pohybovou dovednost. Jedním ze základních znaků Bobath konceptu je týmová práce, kdy ve středu pozornosti a jedním z hlavních členů týmu je dítě a jeho rodina. V naší zemi se jedná nejčastěji o spolupráci rodiny a dítěte s ergo a fyzioterapeutem. V našem sdělení bychom proto rády ukázaly, jakým způsobem mohou obě odbornosti spolupracovat a na komentovaném videu bychom chtěly demonstrovat specifika terapeutické intervence i společnou práci obou odborností.

Sdílet článek

NApsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

printfacebook-squarefacebookenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommenting