Léto a prázdniny se překlopily do své druhé půlky, ale i tak ještě zbývá sousta času k provozování venkovních aktivit a zábavy. Můžete si například zaskákat na trampolíně. Ano, čtete dobře, můžete vy i vaše děti skákat na trampolíně. Trampolína není “ďáblův nástroj”, jak si mohou někdy myslet rodiče vyplašení a znejistění po přečtení článků a příspěvků některých odborníků.
Trampolína je jako mnoho dalších věcí pouhým nástrojem a my jako Homo sapiens máme mozek, který nám “radí”, jak ony nástroje používat. Trampolína je speciální tělocvičné a sportovní náčiní, jehož použití vyžaduje určitou (nemalou) míru svalové síly, koordinace a balančních schopností. Zároveň je pro její bezpečné použití potřeba dodržet jistá pravidla týkající se umístění a montáže, ale také třeba nosnosti a maximálního počtu osob přítomných na ní v jednom okamžiku.
Skákání na trampolíně má svá nesporná pozitiva:
- cvičí celé tělo, zapojíte svaly, které běžně nezapojujete
- je to aerobní cvičení, při kterém můžete spálit nadbytečné kalorie z letních grilovaček
- zvyšujete kostní hustotu a pevnost kostí
- podpoříte lymfatický systém k efektivnější činnosti
- užijete si legraci a zábavu, která k létu a pohybu patří
Než se však na trampolínu vy nebo vaše děti vydáte, zeptejte se sami sebe:
- V jaké jste vy nebo vaše děti kondici? A nemyslím tím nějaké speciální testy. Stačí se zamyslet nad tím, kdy naposledy jste vy nebo vaši potomci váleli sudy, lezli na strom nebo alespoň na prolézačku, skákali na jedné noze, chodili po obrubníku nebo kmeni stromu, udělali kotoul…Pokud nezvládáte základní pohybové a obratnostní aktivity na pevné zemi, zamyslete se nad tím, co bude vaše tělo dělat na balanční ploše, kterou trampolína bezesporu je.
- Jak jste na tom vy a vaše děti s váhou? Držíte si přiměřenou hmotnost nebo se rok od roku podobáte panáčku z reklamy na Michelin víc a víc? Nadváha nebo obezita s nadměrným množstvím tukové tkáně ladnosti vašich pohybů zrovna nepřidá. A jinak to nebude ani na trampolíně.
- Co ohebnost? Jste tuzí jako tužky zatímco vaše děti připomínají malé Gumídky? Ani jedno není dobrá cesta.
- Máte nějaké pohybové omezení, úraz, nejste náhodou po nějaké složitější operaci? Co vaše děti? Nebyli jste s nimi náhodou v poslední době u fyzioterapeuta, se kterým jste řešili, že váš potomek je jak třina vlající ve větru, má vpadlé kotníky, kolena mu jdou k sobě při každé činnosti a neumí skočit jako žába ani na tvrdé podlaze? Raději se zeptejte svého lékaře nebo právě onoho fyzioterapeuta, zda je trampolína v tomto případě to “pravé ořechové”.
- Chcete na trampolíně předvádět složitější skoky a salta? Nebude lepší nechat si tyhle “frajeřinky” do některého ze specializovaných jump center pod dohled kvalifikovaného trenéra?
- Speciální otázka pro dámy: Jak je na tom vaše pánevní dno? Hrozí vám pohroma pokaždé když si kýchnete nebo popoběhnete na tramvaj? Jestli jste odpověděly ano, co se asi stane, když si poskočíte na trampolíně?
A co nám na skákání na trampolíně říkají vědecké práce?
Data hodnotící samotné skákání na trampolíně a úrazy při tom vzniklé, jsou většinou dosti pesimistická, nicméně pokud se podíváme na porovnání zranění vzniklých na trampolíně oproti jiným aktivitám, tak už to tak “černě” nevypadá.
Meyerber, M.,et al. (2019) srovnávali úrazy vzniklé při skákání na trampolíně s urazy vzniklými při jiných aktivitách. Zjistili, že míra výskytu zlomenin byla v obou skupinách podobná. Ve skupině skokanů převažovala nutnost operačního řešení zlomeniny, ale bez prokázané statistické významnosti. K podobným závěrům došli již v roce 2003 Bhangal et al., podle kterých představovaly úrazy na trampolíně 11,1 % úrazů, což je stejně jako u fotbalových úrazů a lehce vyšší než úrazy vzniklé při jízdě na kole, bruslení, jízdě na koni a lezení. Na čem se většina prací shodne je, že riziko závažných úrazů vzrůstá s počtem lidí na trampolíně a že přítomnost rodiče nebo jiné dospělé osoby je protektivním faktorem (prostě ty děcka méně blbnou 😉).
Takže jak to tedy s těmi trampolínami vidíme?
Prostě použijte mozek!
Pokud jste vy nebo vaše děti nepohybliví, obezní a hypermobilní, je vás na trampolíně několik různých věkových, váhových a kondičních kategorií a rozhodnete se předvádět kousky, které jste viděli na TikToku nebo v cirkuse, je pravděpodobnost úrazu logicky mnohonásobně větší.
Nemůže za to ale ta trampolína. Protože jak se říká, příroda nám dala mozek, ale jen některým návod na jeho použití.
Literatura: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31281041/
Pokud jste odborník, nechcete usnout na vavřínech, ale vzdělávat se, přijďte na naše kurzy.