Masážní akupresurní podložka

Kategorie: |
Štítky:
4 minut čtení

Pokud vás zajímá péče o tělo, zdravý životní styl nebo hledáte úlevu od stresu a třeba bolestí zad, určitě už jste narazili na akupresurní masážní podložku. Jedněmi vychvalovaná, druhými zatracovaná. O co se vlastně jedná, jak působí, pro koho je vhodná a s čím vám může pomoci?

Akupunkturní masážní podložka je obvykle textilní podložka, v některých variantách vyplněná molitanem nebo jiným materiálem, s mnoha malými plastovými hroty na povrchu. Právě tyto poměrně ostré hroty intenzivně stimulují a masírují části těla, které na podložku přiložíme.

Akupresurní technika masáže vychází z tradiční čínské medicíny, kdy se její účinek vysvětluje obnovením energetického toku v drahách – meridiánech. Z hlediska fyziologie západní medicíny je možné účinek akupunkturní podložky popsat jako intenzivní tlak hrotů bez poškození kůže. Dochází tak k lokálnímu podráždění receptorů a k rozšíření povrchových cév a následně intenzivnímu prokrvení kůže se všemi pozitivními následky, jakou jsou například pocit tepla a prohřátí v místě aplikace, zvýšení metabolismu v kůži a podkoží příslušných míst a zlepšení mikrocirkulace a toku lymfy.

K čemu ji lze použít

Akupresurní podložka má široké využití ve sportu, wellness, ale i ve fyzioterapii. Nejčastěji se doporučuje používat pro odbourání napětí, stresu a proti únavě, při bolestech zad a kloubů nebo při bolestech a pocitu těžkých nohou. Prokrvení pokožky ovlivňuje pozitivně také elasticitu kůže. Někteří výrobci uvádí její pozitivní efekt na kvalitu spánku. Akupresurní podložku řadíme spíše k pasivním regeneračně relaxačním procedurám, které ale také mají své místo v celkové péči o naše zdraví. Výhodou je možnost jejího použití v domácí péči.

Pro nabuzení a silnou stimulaci například chodidel se doporučuje spíše kratší použití, například hned po ránu se můžete na podložku postavit, přešlapovat na ní a probudit tak nejen svá chodidla.

Pro úlevu od bolesti, zklidnění a relaxaci se doporučuje spíše delší pobyt na podložce. Je však třeba si na zpočátku intenzivní vjem postupně zvykat. Pobyt na podložce by měl být delší než 2 minuty, určitě však zezačátku volte nějaké lehké oblečení, například tílko nebo tenké tričko. Dobu postupně prodlužujte, možná se stane, že i na krátko usnete.

Je dobré mít na paměti, že relax na podložce sice může být příjemný a v některých případech i potřebný, nenahradí nám však pravidelný pohyb a pokud se nám bolesti pohybového aparátu vracejí nebo se jich nemůžeme zbavit, je vždy třeba pátrat po jejich příčině a pracovat cíleně na jejím odstranění.

Kdo by neměl akupresurní podložku používat?

Určitě nepoužívejte akupresurní masážní podložku, pokud máte jakýmkoliv způsobem narušen kožní kryt na části těla, kterou chcete stimulovat. Pozor také na mateřská znaménka, bradavice nebo jiné kožní výrůstky. Nedoporučuje se používat tyto podložky při horečce a zchvácenosti, při problémech s citlivostí, zejména u diabetiků. Při závažné formě jakéhokoliv onemocnění, v těhotenství, při epilepsii, srdečním, cévním a onkologickém onemocnění a vždy, když si nejste jistí, se poraďte o vhodnosti použití podložky se svým ošetřujícím lékařem. Používání podložky není možno považovat za náhradu pravidelné lékařské péče a vždy by se k ní mělo přistupovat po pečlivém zvážení všech předpokládaných benefitů a případných negativ.

Proč Pranamat Eco?

Na našem i zahraničním trhu najdete mnoho variant akupresurních podložek. Liší se nejen vzhledem a uživatelským komfortem, ale také kvalitou zpracování, garancí nezávadnosti použitých materiálů a třeba délkou záruky.

V naší praxi i v osobním životě jsme se rozhodli pro Pranamat Eco, která je celá vyrobena ze zdravotně nezávadných materiálů. Vnější obal je ze lnu, vnitřní část zabalená do bavlněného obaluje vyplněná vrstvou kokosu o tloušťce cca 1,5 cm. Kokosová vlákna poskytují podložce komfortní pevnost, nedochází k její deformaci nebo přesunu hrotů. Celá podložka neobsahuje plastové výplně a je nezávadná pro styk s pokožkou.  V setu s podložkou můžete nalézt ještě polštářek, pro různé zvláštní příležitosti vydává výrobce různé edice inspirované tvary zvířat, srdce nebo měsíčku na použití v oblasti hlavy a krku. Tyto bývají vyplněny pohankovými slupkami. Na povrchu podložky najdeme více než 10 000 jehliček uspořádaných do tvaru lotosových květů. Stejné jehličky jsou i na dalších dílech Pranamat Eco. Jde o speciální plast tzv. HIPS, speciální hypoalergenní netoxický plast. Celá výroba podložky probíhá v Evropě za garantovaných etických podmínek pro zaměstnance, čímž si například u některých asijských zemí, odkud pochází většinou levnější varianty podložek, nemůžeme být vždy úplně jistí.

Všechny tyto skutečnosti se samozřejmě odráží v ceně, která je oproti jiným vyšší, ale 5letá záruka, kterou výrobce na podložku Pranamat Eco poskytuje naznačuje jistotu kvalitou výrobku. Je tedy na nás, jak se rozhodneme.

 

Sdílet článek

NApsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

facebook-squarefacebookenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommenting