Mýty a fakta o elastickém tejpování

Štítky:

Aby bylo elastické tejpování účinnou a pomocnou terapií, je zapotřebí dodržovat jasná pravidla. Vzhledem k tomu, že se tato metoda stala u nás v republice především komerční záležitostí, rozhodla jsem se sepsat pár nepravd o tejpování, které této metodě vyloženě škodí.

Tejpováním nemůžu ublížit.

Tejpování elastickým tejpem není sice žádná metoda ohrožující život pacienta, ale nesprávnou aplikací můžeme způsobit spoustu problémů. Jsou dané jasné kontraindikace, kdy tejpování užívat nesmíme, a ty by se měly dodržovat. To nejmenší, co můžeme u tejpování pokazit je, že tejpem pacientovi nepomůžeme, a to je myslím velká škoda.

Elastické tejpování může provádět i laik.

Elastický tejping je metoda určená především pro fyzioterapeuty a je velice důležité, aby byl pacient před tejpováním řádně vyšetřen. Správný kineziologický rozbor je nezbytný pro správnou aplikaci tejpu. Pokud je potom tejp nalepen správně, a nemusí to být vždy do místa bolesti, je jeho účinek je jednoznačně pozitivní.

Je jedno, jaký použijeme materiál.

Na trhu existuje celá řada elastických tejpů, ale ne všechny výrobky jsou kvalitní. Tejp by měl mít určité vlastnosti a ty se naučí rozpoznávat terapeut především zkušenostmi. Málokterý zkušený terapeut hodnotí kvalitu materiálu podle toho, jak tejp drží. Jsou totiž další, důležitější kritéria.

Tejpování se může používat bez další jiné terapie.

Elastické tejpování je pro fyzioterapeuty přídavná metoda, která napomáhá při vlastním ošetření pacienta. Tejpovat bez vlastního ošetření je jako bruslit bez ledu. Opět si tímto přinejmenším snižujeme účinnost této terapie.

Lepidlo pod tejpem zvyšuje přilnavost tejpu.

Pod tejp ani na tejp by nemělo být použito žádné lepidlo nebo jiné přípravky zvyšující přilnavost tejpu. Vrstva lepidla totiž ničí veškeré účinky tejpu na kůži, o které se elastické tejpování opírá.

Elastické tejpování je placebo.

Pokud o tejpování nic nevím a neumím tejp správně nalepit, nezbývá než využít tejpu jako placebo. Kdo však má o elastickém tejpování nějaké znalosti, ví, že tejpování se opírá o jasně dané fyzikální zákony a má své neurofyzikální vlastnosti.

Tejp na kůži zůstává tak dlouho, dokud nespadne.

Doba ošetření tejpem je maximálně 7 dnů. Vzhledem k vlastnostem materiálu má tato sedmidenní aplikace své opodstatnění, po delší době se účinnost tejpu snižuje.

 

Toto jsou jen jedny z mnoha nepravd o tejpování, které jsou dle mého názoru pro správnou aplikaci a ošetření zásadní. Pokud budeme společně dodržovat zásady, které jsou pro elastické tejpování jasně dané, můžeme z této metody jen těžit.

Lucie Krestová, lektorka MTC

Sdílet článek

NApsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

closecalendarfacebook-squarephonetwitterfacebookbarsenvelopelinkedinangle-downxingenvelope-squarepaper-planepinterest-pwhatsappcommenting