Rehabilitace je nedílnou součástí komplexní léčby postižených nebo vývojově opožděných dětí. Jako rodiče takovéhoto dítěte se tedy dříve nebo později ocitnete v situaci, kdy řešíte co a jak cvičit.
Lékař vám pravděpodobně doporučí buď Vojtovu metodu nebo Bobath koncept. Málokterý z lékařů je však natolik vzdělán v rehabilitaci, aby dokázal přesně vysvětlit rozdíl mezi těmito přístupy, proto doporučuji navštívit certifikovaného fyzioterapeuta, který by měl být schopen vám vysvětlit, na jakém principu obě metody fungují a jak se v praxi provádějí.
Vojtova metoda i Bobath koncept patří mezi novější rehabilitační přístupy, které se s úspěchem používají v dětské rehabilitaci. Obě metody mají své zastánce i odpůrce, přesto žádný výzkum doposud neprokázal větší úspěšnost některé z nich. Nezávislí odborníci se shodují na tom, že každá z nich má svá pro a proti a je na rodičích a terapeutovi, který z přístupů zvolí.
Obecně platí, že je důležité dítě před terapií důkladně vyšetřit, stanovit hlavní problém a cíl terapie. Součástí obou postupů je také zaučení rodičů, aby mohli rehabilitaci provádět s dítětem sami doma.
Vojtova metoda
Vojtova metoda vychází především z poznatků o optimálním vývoji dítěte do 1 roku života. V praxi se terapeut snaží nastavením dítěte do předem daných poloh a stimulací určitých bodů na těle, tzv. spoušťových zón, vyvolat ideální pohybové vzory, které jsou u dítěte narušeny nebo zcela chybí. Metoda nevyžaduje spolupráci dítěte, pohyb je aktivován mimovolně, proto se tato metoda někdy označuje jako metoda reflexní lokomoce (reflexní = bez vlastního úsilí pacienta; lokomoce = pohyb vpřed).
Nejčastější pohybové vzory se nazývají reflexní plazení a reflexní otáčení. Nejedná se o to, že bychom učili dítě se plazit nebo otáčet, pouze využíváme jednotlivé svalové souhry přítomné v těchto pohybech. Terapie se provádí až 5x denně, dobu stimulace určí fyzioterapeut.
Vojtovu metodu je možno provádět u dětí v podstatě od narození, jakmile je zjištěn nějaký problém ve vývoji. Horní věková hranice neexistuje, metoda se s úspěchem používá i v terapii dospělých. Platí však, že čím je dítě menší a terapie dříve zahájena, tím dítě lépe reaguje a šance na úspěch je větší.
Jistým negativem metody je pláč dětí při terapii, což pro některé rodiče může představovat problém. Důležité je vědět, že dítě nepláče proto, že by ho cvičení bolelo, ale proto, že terapeut stimuluje pohyby pro dítě nepřirozené, které není schopno samo provést a pláčem dává najevo pouze svou nelibost.
Bobath koncept
Koncept manželů Bobathových rovněž vychází z nejnovějších neurofyziologických poznatků o vývoji motoriky dítěte, bývá někdy označován jako neurovývojová léčba (Neurodevelopmental Treatment – NDT).
Terapie je funkčně (prakticky) založená, terapeut provádí s dítětem pohybové aktivity, které se vyskytují v běžném denním životě. Využívá se vlastní aktivity dítěte, kterou terapeut pouze svým vedením modifikuje a za použití specifických technik dítěti umožňuje prožití normálního pohybu.
Rodič je instruován v tzv. handlingu – manuálnímu vedení, manipulaci s dítětem a stimulaci správných pohybových vzorů během běžných denních aktivit, jako je například krmení (kojení), nošení, hygiena, sebeobsluha. Tento handling by pak měl aplikovat celý den, což může být pro některé rodiče obtížné, obzvláště v začátcích terapie.
Přestože byl Bobath koncept původně vytvořen pro děti s dětskou mozkovou obrnou, je možné jej použít u jakéhokoliv postižení. Stejně jako u Vojtovy metody není horní věková hranice omezená, pro novorozence a kojence byl vytvořen nadstavbový model – Baby Bobath.
Shrnutí a závěrečná doporučení
Jaký terapeutický přístup vybrat je tedy na vás a vašem fyzioterapeutovi, záleží samozřejmě také na možnostech a schopnostech vašeho dítěte. Obě metody přináší úspěchy, je na vás, zda vám více vyhovuje jistý dril a přesnost Vojtovy metody nebo všestrannost a kreativita Bobath konceptu. Další možností je oba přístupy nebo některé jejich prvky kombinovat.
A malá rada na závěr - ať už se v rehabilitaci vašeho dítěte rozhodnete pro jakýkoliv přístup, doporučuji vyhledat fyzioterapeuta s certifikátem pro danou metodu či koncept. Jen tak budete mít jistotu, že terapeut ví, co dělá, splnil přísná kritéria závěrečné zkoušky a zaručuje vám tak určitou kvalitu péče.
Dobrý den
synek ve 2.5 letech nemluví a je trosku psychomotoricky pozadu. Pomohla by Vojtova metoda? Diky Lehovcová
Dobrý den, paní Lehovcová.
Děkuji za Váš dotaz. Je možné, že by Vašemu synovi Vojtova metoda pomohla, otázkou je, proč nemluví a jak velké je jeho opoždění psychomotorického vývoje, což těžko posoudím takto z internetu. Pokud byste měla zájem o konzultaci, napište mi, prosím, na kristkova@fyziobeskyd.cz.
Přeji pěkný den.
Dobrý den, můj syn je narozen o 2 měsíce dřív a má DMO, cvičíme Vojtovu metodu, vidím u něj pokroky, ale je mu 11 měsíců, korigovaně 9 měsíců a ještě se neplazí ani neleze...myslíte, že bych měla vyhledat ještě bobath terapeutku? děkuji
Dobrý den,
děkuji za dotaz. Určitě bych Vám doporučila doplnit terapii Vašeho syna Bobath konceptem. Určitě však vyhledejte certifikovaného Bobath terapeuta, jejich seznam najdete na http://www.cadbt.cz
Dobrý den,kamarádka má 2letého syna,který bohužel je na tom velice špatně.Nezvedne ani hlavičku..celkově je jak hadrová panenka,cvičí se sním vojtovka,ale ráda bych věděla zda by pomohl i Bobath..
Dobrý den, děkuji za dotaz. Myslím, že by bylo určitě vhodné doplnit terapii Bobath konceptem. Doporučuji vyhledat certifikovaného Bobath terapeuta. Jejich seznam naleznete na http://www.cadbt.cz.
Dobry den mam 6leteho chlapce ktery ve 4letech prisel o zrak ma degeneraci ocni sitnice vrozenou kolem 5a pul roku nam zacal spatne chodit po nemoci byl jakoby ne zkrouceny ale byl naklonen na levou stranu ted jsme po resonanci mozku zaver difuzni atrofie mozecku,EEG prokazalo cetnou gen. EP aktivitu,EMG prokazalo postizeni perifernich nervu ne svalu.Chlapec nemluvi. Pan doktor neulolog nam doporucil zahajit rehabilitacni lecbu.Kdyz jdu k nam za rehabilitacnima sestrama tak mi reknou ze nevi co s nim cvicit a jak.Jsem zoufala,potrebuji poradit jsme z Tachova a tady nic takoveho neni prosim poradte predem velice dekuji s pozdravem Szarkova
Dobrý den, paní Szarková, děkujeme za Váš příspěvek.
Doporučujeme někoho z Bobath terapeutů v okolí Vašeho bydliště, jejich seznam najdete na http://www.cadbt.cz. V případě, že byste měli zájem o terapeuta Vojtovy metody, naleznete jejich seznam zde: http://www.rl-corpus.cz/fyzioterapeut-seznam-absolventu.html. Zároveň bych Vám doporučovala zvážit možnost lázeňské léčby, jako nejlepší pro dětskou klientelu se v současné době jeví Janské Lázně http://www.janskelazne.com/cz/ nebo lázně Klimkovice http://www.sanatoria-klimkovice.cz/.
S pozdravem
Veronika Kristková
Dobrý den,
synovi budou příští týden 4 měsíce. Na rehabilitace Vojtovou metodou jsme byli posláni pro predilekci hlavičky a nestabilitu na bříšku. Než jsme na první rhb šli, uběhly od prvního vyšetření 3 týdny. Během těch 3 týdnů jsem se tomuto problému intenzivně věnovala. Dávala jsem synovi podněty, aby hlavičku otáčel hodně i na druhou stranu, víc jsem pokládala na bříško, víc jsem polohovala v postýlce i při chování. Zasvětila jsem i zbytek rodiny a díky naší snaze se nám podařilo, že synek začal otáčet hlavičku na obě strany a bez problémů. Na bříšku se také o hodně zlepšil. Pak přišla první rhb a po prvních dnech pravidelného poctivého cvičení to vypadá tak, že syn má opět hlavičku jen k jedné straně a na druhou jí nechce otáčet vůbec. Protahovací cviky s ním dělat nemůžu, protože se dostane do takové křeče, že mu prostě ručičky nad hlavičku nenatáhnu ani silou. Nějak si nevím rady. Máte nějakou radu, jak postupovat dál?
S pozdravem Světlana
Dobrý den, paní Cerychová,
děkuji za dotaz a omlouvám se za pozdní odpověď.
Doporučovala bych Vám konzultovat stav Vašeho syna a způsob vedení terapie s Vaším terapeutem či terapeutkou. Je možné, že Vaše dítě při Vojtově metodě někde "utíká" do nevhodných poloh, které potencují, eventuelně udržují jeho predilekci. V případě, že toto Váš fyzioterapeut nebude ochoten řešit a problém se bude opakovat, doporučuji změnit terapeuta nebo změnit terapii, Vojtova metoda není jediným rehabilitačním postupem a pro mnoho dětí s predilekcí se jeví vhodnější např. Bobath koncept.
S pozdravem
Veronika Kristková.
Dobrý večer,
můj dotaz bude asi trochu netradiční. Můj přítel - dospělý muž, 52 let, je 2 roky po traumatu - jednalo se o intrakraniální (epidurální) krvácení. Kvůli jistému zanedbání péče a rehabilitace v akutním stádiu je stále imobilní- posazuje se s pomocí, DK má ve stálé "křečovité" flexi vpravo, takže nechodící..HK se nám podařilo již celkem dobře rozcvičit. Zádové svaly posilujeme nyní také více. Má posílené i krční svaly, jen má problém s pravým m.trapeziem - ten má zkrácený, takže hlavu většinou kloní více k pravému rameni. Celkově cvičíme naučenou metodu - PNF, ale chtěli bychom vyzkoušet i jiné metody. Proto se chceme zeptat, jestli je Bobath koncept vhodný i pro dospělé, a tedy konkrétně pro přítele? Děkuji
Dobrý den, paní Pištěková,
děkuji za Váš dotaz.
Bobath koncept existuje i ve formě pro dospělé pacienty a podle toho, co mi popisujete, si myslím, že Váš muž je ideálním adeptem na tento způsob terapie.
Pro maximální úspěšnost léčby doporučuji obrátit se na certifikovaného Bobath terapeuta.
S pozdravem
Veronika Kristková.
Dobrýden,
synovi jsou 3 měsíce, všimla jsem postupně určitých anomálií - predilekci, pasení koníků k jedné straně a zaklánění. Rychle jsem začala jednat a podařilo se mi dostat se na neurologii, kde mi sdělili, že je hypotonický a doporučili rhb, zítra nás čeká i rntg hlavy a nějaký odběr. Kamarádka mi doporučovala den předtím Bobath koncept, ale dnes mi lékařka říkal, že není pro tak malé děti a že to bude o Vojtovce. Jak to tedy je? (Jinak: Měla jsem celkem normální těh,, až na emoční neklid, konec porodu nebyl ideální, byla zakalená plodová voda a pupečník kolem krku, po porodu spavé dítě, bylo potřeba ho rozkojovat).
Děkuji, Jana F.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Vaše lékařka má špatné informace, Bobath koncept je vhodný i pro tak malé děti, jen je třeba, aby terapeut měl tzv. Baby Bobath, nadstavbový modul pro děti do cca 1 roku. Určitě bychom doporučovali minimálně doplnit Vojtovu metodu Bobath konceptem, protože Vojtova metoda neřeší záležitosti jako handling, polohování apod. Seznam oficiálních terapeutů Bobath konceptu najdete na http://www.cadbt.cz, bohužel zatím není doplněný o informace, zda daný terapeut má certifikát i na Baby Bobath či nikoliv, proto se budete muset konkrétního terapeuta zeptat. Každopádně doporučujeme, abyste vyhledala skutečně certifikovaného terapeuta, ne někoho, kdo absolvoval pár hodinový nebo pouze informativní seminář.
S pozdravem
Veronika Kristková
Dobrý den paní Kristková,
prosím Vás o radu, dcerka velmi předčasně narozena, DMO spast. kvadrupar., praktická slepota. první rok a půl Vojtovka, po té na doporučení neurologa Bobath. Dnes je dceři 4 a čtvrt roku, v loňském roce super cvičila ale v posledních měsících, zřejmě po hospital. v nemocnici se záněty močovodu, ji nemohu dostat do cvičení. Má velký vzdor a nemám šanci provádět cviky produktivně, využívám momentu uvolnění končetiny abych vůbec cvik provedl, násilím však nikdy neprovádím. Nevím tedy, zda mám být trpělivý a vzdor tzv. zlomit. Na dopor. terapeutky provádím cviky spíše v sedací poloze a také na válci ale nedaří se. Velice děkuji za odpovědˇ. Bareš
Dobrý den, pane Bareši,
děkuji za otázku.
Určitě bych se nesnažila vzdor dcery "zlomit". Mohlo by se pak jednoduše stát, že by přestala spolupracovat zcela. Je otázkou, proč se cvičení brání? Zkuste situaci probrat s Vaší terapeutkou a najít třeba jiný cvik, jinou pozici nebo jinou motivaci. Nepíšete, jak je na tom Vaše dcera mentálně, ale pokud je to alespoň trochu možné, zkuste ji za cvičení nějakým vhodným způsobem odměnit a tím ji získat pro lepší spolupráci.
Držím palce, ať se podaří opět efektivně ve cvičení pokračovat a ať dcera dělá pokroky.
pěkný den, Kristková.
Dobrý den paní Kristková, mám 8 letého vnuka, který začal kulhat na nohu a šlapku vytáčí hodně do středu. Byli jsme na vyšetření i na rentgenu a bylo nám řečeno, že se to spraví věkem, že mu nestejnoměrně rostou kosti a svaly. Tím jak napadá na nohu se u něho vytvořil zánět kyčle. Nejsem lékař, ale jsem přesvědčená, že to bylo tou námahou na tu nožku. Prý máme čekat. Nemohu se s tím smířit, že neexistuje žádná metoda léčby. Můžete mi prosím alespoň touto cestou nějak poradit? Lékař nám žádnou metodu neporadil, pouze čekat a sledovat. Mě se to však nelíbí. Pracuji ve školství a vidím, jak mají děti skoliózy a špatné držení těla právě tím, že jim nebyla nabídnuta nějaká preventivní pomoc.
Bydlíme v Opavě, jestli o někom víte.
Děkuji Anna Rittmannová
Dobrý den, paní Rittmanová, děkuji za dotaz a omlouvám se za pozdní odpověď, ale byli jsme na dovolené.
Co se týče problému Vašeho vnuka, doporučovala bych, abyste vyhledali nějakého dětského terapeuta, který by se na něj podíval a celou situaci zhodnotil.
Pokud je v kyčli zánět, je samozřejmě na místě respektovat doporučení lékaře a nohu dále nezatěžovat nadměrnou námahou, ale možná by terapeut našel pár vhodných cviků, které by kyčli mohly odlehčit a spíše preventivně působit, jak správně píšete, proti vadnému držení těla.
Seznam terapeutů, kteří pracují jednou z aktivních metod v rehabilitaci, tzv. Bobath konceptem, najdete na http://www.cadbt.cz. Ačkoliv byl tento koncept původně zaměřen na děti s dětskou mozkovou obrnou, zkušený terapeut z něj určitě něco použije i pro Vašeho vnuka.
Držím palce, ať vše dobře dopadne a vnuk ať zase zvesela běhá 🙂
Pěkný den, Kristková.
Dobrý den,prosím Vás mám kamarádku,která má syna s dětskou mozkovou obrnou,kluk 8let. Skládá se na něj sbírka,aby mohl na Bobath, dítě učiní nějaké cvičení ,kde terapeut ukáže nějaké cviky a oni musí dále s ním cvičit,aby byl nějaký výsledek? Pokud mu tak nebude učiněno,byla to zbytečnost? Kolik vůbec takové cvičení stojí? Děkuji za odpověd
Dobrý den,
nevím, jak v jiných zařízeních, ale u nás probíhá terapie tak, že cvičí terapeut s dítětem a ukazuje rodičům, jak mají s dítětem pracovat doma, zaučuje je v tzv. handlingu, protože Bobath koncept nejsou cviky č.1, 2, 3. U tak závažného onemocnění, jakým DMO je, je nezbytné pro dosažení výsledků, aby rodič s dítětem pracoval i v domácím prostředí. Výsledky ale zcela nepochybně jsou. V našem zařízení jsou ceny stanoveny dle aktuálního ceníku https://fyziobeskyd.cz/cenik/terapie-deti-2/.
Přeji pěkný den.
Dobry den prajem, mam skoro 10 mesacnu dcerku a lekarka nam odporucila Vojtovu metodu iba kvoli tomu ze este sama nesedi ... Od narodenia je drobna ale za to ptetacat sa vedela uz v 4.mesiacoch plazi sa, dava sa na styri, klaknut si vie a v klaku si vie sadnut na svoje nozky ..... Neviem ci je to vhodne aby sme to cvicili podla mna lebo to extremne zle znasala... Velmi tam plakala a dvakrat sa pomocila asi od strachu.... Chcela by som vediet ci to bude mat nejaky vplyv ked mi rehabilitacna sestra povedala ze tiez nevie naco nas tam poslali kedze moja dcera je extremne ziva a pohybliva.... Ale pre istotu nam to ukazala ako sa to cvici ale nebolo mi vsetko jedno.... Dakujem za radu.
Dobrý den,
děkuji za dotaz.
Pokud je samostatný sed jedinou dovedností, kterou Vaše dcera zatím nezvládne a zvládá všechny výše uvedené, je podle mého názoru zbytečné ji zatěžovat Vojtovou metodou. Raději zkuste najít terapeuta pracujícího Bobath konceptem, jejich seznam v SR naleznete na http://www.bobath.sk.
Pěkný den. Kristková.
Dobrý den,
dceři je 9 týdnů. V poloze na zádech se stáčí do písmene J a v poloze na bříšku drží hlavu šikmo ( donedávna ještě padala na pravou stranu, to se zlepšilo potom,co jsme ji začali stimulovat,aby hlavičku otáčela i vlevo). Dle našeho pana doktora má lehčí asymetrii těla a prý by to zatím neřešil. Já však všude čtu, že je toto dobré začít řešit,co nejdřív. Jaký na to máte názor a pomohla by nám jedna z výše popisovaných metod?
Druhý dotaz se týká mé starší dvou a půlleté dcery. Ta má pro změnu chodi tak, že našlapuje na vnitřní stranu chodidel. Prý to souvisí s vadným držením těla. Opět mi byylo řečeno, že u tak malých dětí se to neřeší. Co si o tom myslíte?
Sama mám problémy se zády a tak bych nerada něco zanedbala.
Děkuji za pomoc
Dobrý den,
děkuji za dotaz.
Asymetrie u 9 týdenního dítěte by již měla odeznívat, takže bych skutečně doporučovala, abyste navštívili dětského fyzioterapeuta, který se zabývá i takto malými dětmi, aby zhodnotil, jak závažná asymetrie je. Je možné, že bude stačit pouze mírné režimové opatření - úprava držení miminka (handling), nebo Vás může terapeut naučit některé jednodušší cviky, jak dceru stimulovat. Lépe teď než v pozdějším věku, kdy se může asymetrie zafixovat a bude obtížnější s ní něco udělat.
Co se týče Vaší druhé cery, tak tam bych také doporučila konzultaci s dětským terapeutem. Většina problémů nohou skutečně souvisí s vadným držením těla, ale také nechápu, na co by chtěl pan doktor čekat. Pokud začnete s dítětem dříve, je jednodušší docílit nějakých výsledků. A zase je docela dobře možné, že bude stačit, pokud Vám terapeut ukáže jen pár jednoduchých cviků, kdy dítě vlastně ani neví, že cvičí, spíše si s ním pracujete formou hry. Také by Vám měl terapeut zkontrolovat, zda má dcera vhodnou obuv, ukázat možnosti stimulace nožek a nebo zkusit tejpování.
Přeji pěkný den.
Kristková.
Dobrý den,
Můj 8mi měsíční syn se ještě ani neplazí,točí se jen jakoby dokola. Má přes 80 cm, je " hubeňourek" a nohy s ručkama má jako párátka / nebyl narozený předčasně/ Pediatrička nás poslala k fyzioterapeutce na Vojtovu metodu - ta naznala že je potřeba zapracovat hlavně na šikmých břišních svalech. Doporučujete vyzkoušet i jinačí metodu ? Lze i nějak stravou přispět k tomu aby víc nabral svalů-je na umělém mléku.
Děkuji.
Dobrý den, paní Lakomá.
Děkuji za dotaz. Myslím si, že by neměl být problém kombinovat Vojtovu metodu s nějakou jinou metodou nebo konceptem, například s Bobath konceptem. Doporučuji, abyste se obrátila na některého z certifikovaných terapeutů, jejich seznam naleznete na http://www.cadbt.cz. Co se týče stravy, bohužel nejsem kompetentní radit v těchto otázkách, doporučila bych Vám konzultovat toto přímo s Vaší pediatričkou. Určitě bude nějaká možnost.
Přeji pěkný den, Kristková.
Dobry den, muj rocni chlapecek zacal chodit, chodi jiz cca mesic. Pri chuzi ma jakoby vpadlou hlavicku mezi raminka, takovy "kratky" krcek a odstavaji mu raminka. Chtela jsem se zeptat, zda to nejak resit, nebo jeste pockat, az bude pri chuzi jistejsi? Rekla bych, ze ma tu hlavicku "zapadlou" mezi raminka i normalne, napr. pri sedu. Moc dekuji za tip. Veronika
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz.
Obecně se začínající chodci stabilizují pomocí zvednutí ramínek k uším, což by mohl být případ Vašeho chlapečka.
Pokud má ale hlavičku "zapadlou" mezi ramínka i při sedu, je možné, že má trochu nižší napětí na trupu a toto je jeho kompenzační držení těla.
Těžko však dělat závěry jen z popisu, je třeba dítě vidět, záleží také na pohybových vzorech, které má.
Doporučuji, abyste se objednala k dětskému fyzioterapeutovi, který zhodnotí celkové držení těla i pohyb.
Pěkný den.
Kristková.
Dobrý den, dcera od narození nezvedala hlavičku, začaly jsme docházet na Rhb a cvičit Vojtovu metodu. Narodila se s pupeční kýlou, na Vojtu příliš nereagovala, začaly jsme cvičit 5x denně. Kýla se zvětšila, pak jsme byly hospitalizované v nemocnici, necvičily. Kýla se zmenšila, ale nedávala jsem si to do souvislosti s Vojtovou metodou. Přešly jsme před měsícem do reha centra, malé vyrobili kýlní pás a doporučili už i nošení v šátku. Po dotazech na nošení na internetových stránkách jsem se dozvěděla, že u dětí s kylou je Vojta kontraindikací. Je to skutečně pravda? Můžeme ihned přejít na Bobatha? Malá má skoliozu a je hypotonicka. Moc děkuji.
Dobrý den, paní Kyptová,
pupeční kýla není oficiální kontraindikací pro Vojtovu metodu. Je třeba zvážit stav dítěte a zkonzultovat ho přímo s terapeutem, který Vojtovu metodu provádí. Je možné, že při cvičení jde dítě do nějakého úniku a kýlu si tímto zvětšuje. Na Bobath koncept samozřejmě můžete hned přejít, tam není kýla v žádném případě kontraindikací. Z dalších metod Vám doporučuji kýlu tejpovat, máme s tím vynikající výsledky.
Pěkný den, Kristková.
Dobrý den, můj ditaz se týká našeho syba(1 rok) aby pro přehled : ve 4 měsících začal lozit, v 5 měsících a 2 tydnech si sedl, poprvé se postavil sám s oporou v 6 měsících a 1 týdnu, od 7 do 8 měsíců chodil kolem nábytku a pomalu měl odvahu se sám pouštět. Plně sám chodí od 9 měsíců. Když začal chodit, sem tam dával spicky dovnitř, dr.nam řekla že je to normální a srovná se to. Bohužel malý ma rok a kdyz nam to v poslední době zaclo být divné, zašla jsem za dr a řekla že by jsme měli raději cvičit (a ro ještě rekla na doma papucky s vysokym kotnikem.) šla jsem do nemocnice malého objednat na vyšetření, bylo ki řečeno podle toho jak synka viděly setry, že si odlehcuje chuzi v kyčlích,protože nemá zpevněnou středovou část tela(břišní a zádové svaly) tím že nelezl dost dlouho. Bohužel mi také řekla, že bude těžké s tak velkým ditkem cvičit, je fakt že i ja mam co dělat, když mu delam neco co se mu nelíbí. Myslíte že budeme cvičit Vojtovku nebo Bobath. Cvičení budeme provádět v nemocnici Nový Jičín. Tam by měli mít certifikace.
Dobrý den, paní Fikarová,
děkuji za Váš dotaz, nicméně je velmi těžké odpovědět. Záleží na tom, ke komu z terapeutů se dostanete a jakou metodu zvolí dle aktuálního stavu Vašeho syna a dle svých znalostí, ne všichni terapeuti mají kurzy obou metod.
Přeji pěkný den
Veronika Kristková
Dobrý den, mám 3 měsíční holčičku, začala se prohýbat a zaklánět hlavičku. Při pasení koníků přepadává na jednu stranu. Chci jen vědět, jestli je nutná Vojtova metoda? Přijde mi dost drsná. Lze využít i na toto metodu Bobath? Dekuji
Dobrý den, paní Neubergová,
Bobath koncept je terapeutická metoda stejně účinná a efektivní jako Vojtova metoda, proto můžete u dcery Bobath koncept klidně využít. Doporučuji však najít si kvalitního terapeuta, který dítě dobře vyšetří, aby vyloučil nějaký závažnější problém a hlavně bude mít certifikát opravňující jej k terapii dle Bobath konceptu. Pro takto malé dítě doporučuji terapeuta, který má nejen Bobath koncept Basic (základní kurz), ale také nádstavbový kurz Baby Bobath a především zkušenosti s terapií takto malých dětí.
Přeji pěkný den.
Mgr. Veronika Kristková, vedoucí fyzioterapeut
Dobrý den,
dcerka bude mít za 2 týdny 1,5 roku. Vyvíjí se normálně, leze po 4 krásně už od 8-9 měsíců, umí šplhat, leze kolem nábytku, ale ne často a spíš bokem.Problém je, že ještě nechodí a krůčky i s oporou jí dělají problém. Nevím, zda ještě čekat (syn běhal v roce a 2m) tím, ze je víc opatrná, nebo
to muze být, ze je drobnější ale má takové větší jakoby nafouklé bříško (to měla uz před porodem).a nemá dost svalové stability. Doktorka nám řekla, že máme počkat, ale nechci nic zanedbat. Mohla by některá metoda pomoct rozchodit se? Děkuji