H.E.A.T.

Kategorie: |
Štítky: |
3 minut čtení

H.E.A.T. PROGRAM je nový fitness program, který vychází z nejpřirozenějšího lidského pohybu – chůze. Pomocí speciálního běžeckého pásu napodobuje chůzi v terénu. Představuje vhodnou aktivitu pro všechny, kteří chtějí zhubnout nebo si budovat kondici. Je možné jej také doporučit jako doplněk rehabilitace.

Historie

Zakladateli H.E.A.T. PROGRAM jsou Max Grossi a Marika Moretti, instruktoři, kteří působí ve světě fitness již více než 20 let. Svůj nový program poprvé představili široké veřejnosti v roce 2002 v italském Rimini.

Od té doby se neustále vyvíjely jak jednotlivé techniky cvičení, tak samotný speciální pás Maxerunner, na kterém cvičení probíhá. V současnosti se H.E.A.T. PROGRAM provádí nejen v Evropě, ale také v USA, Rusku a Číně. Certifikovaných center je přibližně 150 a počet instruktorů se blíží 700. Do České republiky se H.E.A.T. dostal v roce 2007.

Princip

Zkratka H.E.A.T. představuje začáteční písmena čtyř anglických slov – High Energy Aerobic Training - která se dají se volně přeložit jako aerobní cvičení s vysokým energetickým výdejem. Jedná se o cvičení, kdy mají svaly dostatečný přísun kyslíku a tělo může efektivně pracovat a vydávat energii. Název sám je tak trochu slovní hříčkou, protože slovo heat může znamenat v angličtině také horko. A buďte si jistí, že teplo vám opravdu bude.

Základním prvkem celé lekce je nejpřirozenější lidský pohyb – chůze. Speciální pás, na kterém se chodí, je mechanický. Rozháníte jej svou vlastní silou, takže musíte skutečně intenzivně pracovat celou lekci. V průběhu hodiny se střídá různý náklon pásu, rychlost a techniky chůze. Dochází k věrné nápodobě chůze v horském terénu.

Pás si samozřejmě můžete pořídit i domů a chodit na něm sami. Stejně jako u ostatních cvičení však platí, že ve skupině a pod vedením dobrého instruktora bude vaše motivace a tím i úspěch mnohem vyšší.

Pro koho je H.E.A.T.

H.E.A.T. PROGRAM je určen takřka pro všechny věkové kategorie. Na páse můžou chodit náctiletí i lidé v důchodovém věku. Pro malé děti tato aktivita příliš vhodná není. V prvé řadě pás svou velikostí a výškou madel neodpovídá dětským proporcím. Za druhé samotný povrch, který přestože je odtlumen, není vhodný pro dětskou nohu.

Nejčastěji se na lekcích můžete setkat s klienty, kteří chtějí zhubnout nebo si zvýšit kondici. H.E.A.T. může sloužit také jako doplňková metoda pro sportovce nebo jako součást rehabilitace pro aktivní pacienty zvyklé na vyšší sportovní zátěž.

Pár rad na závěr

Pokud se rozhodnete navštívit lekci H.E.A.T.u, vyberte si centrum a instruktora, kteří mají oficiální licenci. Nestyďte se a informujte instruktora, že jste na hodině noví. Vysvětlí vám, jak si nastavovat v průběhu hodiny pás a jak pracovat s tělem během chůze.

Pokud jste nikdy nesportovali, nebo začínáte znovu po dlouhé době, poraďte se s instruktorem. Neznamená to, že by pro vás H.E.A.T nebyl vhodný, právě naopak. Je však důležité dodržovat rady lektora a především nepodcenit závěrečné protažení. Přesto počítejte s tím, že vás bude následující den pravděpodobně bolet celé tělo.

Pokud si nejste jistí, zda je tato aktivita pro vás vhodná, zeptejte se svého fyzioterapeuta. V našem zařízení doporučujeme H.E.A.T pouze klientům, jejichž zdravotní stav velmi dobře známe a jsme si jistí, že tuto zátěž zvládnou.

Vezměte si kvalitní obuv, dostatek pití a ručník. Budete je potřebovat.

Slovo heat znamená také zápal nebo vzrušení a věřte, že už po první lekci se budete cítit plni energie a zároveň psychicky odpočatí, takže si tento zážitek budete chtít určitě co nejdříve zopakovat.

 

Sdílet článek

Komentáře

2 comments on “H.E.A.T.”

    1. Tato relativně nová aktivita není zatím příliš rozšířená, proto ji najdete spíše ve větších městech. Pro region Beskyd je nejblíže VITALITY Studio v Ostravě, H.E.A.T. program centrum v Novém Jičíně, H.E.A.T. TEAM fitcentrum v Havířově nebo Sportovní centrum Black Hill v Třinci. Kompletní seznam certifikovaných center a instruktorů najdete na http://www.heatprogram.cz/otevrena-centra. Osobně doporučuji VITALITY Studio v Ostravě - příjemné prostředí, milý personál a množství lektorů na výběr.

NApsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

printfacebook-squarefacebookenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommenting