Handling je způsob, jak se dítěte dotýkat a manipulovat s ním během každodenních aktivit. Důležité je dodržovat určitá pravidla tak, aby byl podporován zdravý vývoj. U dětí nemocných, postižených nebo s vývojovým opožděním je handling součástí terapie.
„Léčení je handling a handling je léčení.“ — Bertha Bobath
Co je to handling
Slovo handling (čti hendlin) je odvozeno z anglického slova handle = zacházet, manipulovat s něčím. Handling v širším významu znamená jakoukoliv manipulaci s dítětem v rámci běžných denních činností, jako je například chování, nošení, kojení, krmení, umývání, oblékání a další. U větších dětí je handling možno zapojit i při hře nebo pohybových aktivitách. Je možné jej používat jak u zdravých, tak u nemocných nebo postižených dětí. V obou případech je nutné dodržovat jisté zásady, abychom podporovali správný vývoj.
Zásady handlingu
-
Žádné nevhodné pohybové vzory – všechny pohyby by měly být stejné jako pohyby u zdravých dětí.
-
Správná míra dopomoci – k provedení požadované činnosti by mělo dostat dítě pouze tolik dopomoci, kolik je nezbytně nutné.
-
Správné držení těla neboli alignment (čti elainment) – během aktivit bychom měli zachovávat napřímení osy trupu a správné postavení jednotlivých částí těla vůči sobě navzájem.
-
Mobilní přenos zatížení – u všech činností by měl pacient přenášet aktivně zatížení z jedné strany na druhou.
Handling v terapii
Tato pravidla využívá jeden z hlavních konceptů dětské rehabilitace – Bobath koncept. Terapie se odehrává v rámci handlingu za použití různých technik. Péče o pacienta probíhá 24 hodin v rámci týmové spolupráce. Všichni členové týmu jsou zaučeni ve správném handlingu vhodném pro konkrétního pacienta. Vzhledem k tomu, že i domácí prostředí má nezanedbatelný vliv na vývoj dítěte, musí být instruováni i rodiče.
Cíle handlingu
-
Ovlivnění svalového napětí – terapeut speciálními technikami během handlingu optimalizuje svalové napětí pro provedení zamýšlené činnosti.
-
Správná zkušenost – dítě by mělo pomocí handlingu získat co možná nejkvalitnější pohybové a smyslové zkušenosti.
-
Samostatná aktivita – handling není nikdy pasivní pohybování pacientem. Terapeut by měl umožnit dítěti co možná největší samostatnou aktivitu.
Shrnutí
-
Handling je správná manipulace s dítětem během každodenních aktivit.
-
Je nutné dodržovat jistá pravidla pro podporu fyziologického vývoje.
-
Handling je možno použít u zdravých i nemocných dětí.
-
U dětí s opožděným vývojem je nedílnou součástí terapie.
-
Optimalizuje svalové napětí.
-
Umožňuje dítěti samostatně provést zvolenou aktivitu a tím získat pozitivní zkušenost z pohybu.
Pokud potřebujete zaučit v handlingu, kontaktujte nás nebo certifikovaného Bobath terapeuta v místě vašeho bydliště.
Jasně, stručně, výstižně!
Opět dobrá práce...
s dovolením šířím dál s odkazem na zdroj 🙂
Dobrý článek, díky!
Dobry den, citala som od Vas vyborny clanok v casopise fyzioterapie a rada by som sa informovala, kde sa da prihlasit na kurz “handling” ci existuje aj samostatne alebo je len sucastou bobath therapy. Velmi pekne dakujem za informaciu. Pekny den. Lucia