Vliv prostředí na vývoj dítěte

Kategorie:
3 minut čtení

Prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, výrazně ovlivňuje jeho pohybový vývoj. Toto platí pro zdravé i nemocné děti. Je proto důležité znát a respektovat jistá pravidla. Dětí s opožděným nebo zpomaleným vývojem se to týká dvojnásob.

Zdravý vývoj

Pohybový vývoj dítěte je složitý proces, který probíhá nejintenzivněji v 1. roce života. Podle většiny autorů, zabývajících se touto problematikou, je jeho průběh uložen v našich genechgeneticky zakódován. Podle jiných autorů a především z praxe však víme, že okolní prostředínezanedbatelný vliv na postupný vývoj a formování pohybových vzorů.

Nejedná se ale jen o prostředí, ve kterém se dítě pohybuje. Dalším významným faktorem je tzv. handling – způsob, jakým rodiče s dítětem manipulují při běžných denních činnostech. Nesmíme také zapomenout na hračky a různé pomůcky, které ovlivňují vývoj dítěte nejen po pohybové (motorické) stránce, ale také po stránce psychické.

Nejčastější chyby

Pro lepší představu uvádím několik příkladů, jak může okolí ovlivnit vývoj dítěte.

  • Asymetrický přístup - Pokud máte postýlku dítěte umístěnu jednou stranou ke zdi, přistupujete k dítěti vždy jen z jedné jeho strany. Vytváříte mu tak asymetrické držení trupu a končetin. Tato asymetrie může v budoucnu hrát významnou roli při vzniku skoliózy. Řešení je jednoduché. Pokud nemůžete přestavět pokoj, pravidelně polohujte dítě v postýlce tak, aby se strany střídaly.

  • Nedostatek pevných opěrných bodů - Dalším příkladem jsou plovoucí podlahy. Určitě vypadají lépe než koberce a také alergici ocení menší množství alergenů. Pokud však máte doma malé dítě, které se snaží lézt po čtyřech, má výrazně ztíženou situaci. Podlaha klouže a dítě nemá pevné body, o které může opřít ruce a nohy. Vývoj se pak může opožďovat a neprobíhá kvalitně. Dobrým řešením je koupit kus koberce nebo pěnové puzzle, které děti využijí také jako hračku.

  • Nerespektování časového sledu vývoje - Je zbytečné a v některých případech až škodlivé dítěti pohybové dovednosti usnadňovat. Nejčastější chybou je pasivní posazování a vodění dítěte za ruce při chůzi, přestože tyto aktivity ještě samo nezvládá. Dalším obvyklým nešvarem je používání chodítek nebo jiných pohybových pomůcek u zdravých dětí, které ještě samy nechodí. Dítě má sice radost z nového rozhledu a možnosti objevovat prostor, jeho zádům to však určitě neprospívá.

Nepravidelný vývoj

U dětí, jejichž vývoj probíhá opožděně nebo nekvalitně, hraje okolní prostředí zcela zásadní roli. S touto myšlenkou pracuje především jedna z terapeutických metod – Bobath koncept. Základní myšlenkou je uspořádání okolí tak, aby vývoj dítěte co nejvíce pozitivně stimulovalo. Dále se aplikuje tzv. terapeutický handling – způsob manipulace s dítětem, jehož cílem je vyloučit nevhodné pohybové vzory a posílit ty správné. V handlingu jsou pravidelně zaučováni i rodiče.

Shrnutí

  • Prostředí vývoj dítěte výrazně ovlivňuje – pozitivně i negativně.

  • Důležitá je také manipulace s dítětem při běžných denních činnostech.

  • Buďte trpěliví, neusnadňujte dítěti pohybové dovednosti, zdravé dítě to zvládne samo.

  • Pokud je vaše dítě ve vývoji opožděné, poraďte se s fyzioterapeutem o možné úpravě prostředí a způsobu manipulace s dítětem.

  • Pokud si nejste jistí, zda vývoj vašeho dítěte probíhá správně, obraťte se na dětského fyzioterapeuta.

Sdílet článek

NApsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

facebook-squarefacebookenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommenting