Prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, výrazně ovlivňuje jeho pohybový vývoj. Toto platí pro zdravé i nemocné děti. Je proto důležité znát a respektovat jistá pravidla. Dětí s opožděným nebo zpomaleným vývojem se to týká dvojnásob.
Zdravý vývoj
Pohybový vývoj dítěte je složitý proces, který probíhá nejintenzivněji v 1. roce života. Podle většiny autorů, zabývajících se touto problematikou, je jeho průběh uložen v našich genech – geneticky zakódován. Podle jiných autorů a především z praxe však víme, že okolní prostředí má nezanedbatelný vliv na postupný vývoj a formování pohybových vzorů.
Nejedná se ale jen o prostředí, ve kterém se dítě pohybuje. Dalším významným faktorem je tzv. handling – způsob, jakým rodiče s dítětem manipulují při běžných denních činnostech. Nesmíme také zapomenout na hračky a různé pomůcky, které ovlivňují vývoj dítěte nejen po pohybové (motorické) stránce, ale také po stránce psychické.
Nejčastější chyby
Pro lepší představu uvádím několik příkladů, jak může okolí ovlivnit vývoj dítěte.
Asymetrický přístup – Pokud máte postýlku dítěte umístěnu jednou stranou ke zdi, přistupujete k dítěti vždy jen z jedné jeho strany. Vytváříte mu tak asymetrické držení trupu a končetin. Tato asymetrie může v budoucnu hrát významnou roli při vzniku skoliózy. Řešení je jednoduché. Pokud nemůžete přestavět pokoj, pravidelně polohujte dítě v postýlce tak, aby se strany střídaly.
Nedostatek pevných opěrných bodů – Dalším příkladem jsou plovoucí podlahy. Určitě vypadají lépe než koberce a také alergici ocení menší množství alergenů. Pokud však máte doma malé dítě, které se snaží lézt po čtyřech, má výrazně ztíženou situaci. Podlaha klouže a dítě nemá pevné body, o které může opřít ruce a nohy. Vývoj se pak může opožďovat a neprobíhá kvalitně. Dobrým řešením je koupit kus koberce nebo pěnové puzzle, které děti využijí také jako hračku.
Nerespektování časového sledu vývoje – Je zbytečné a v některých případech až škodlivé dítěti pohybové dovednosti usnadňovat. Nejčastější chybou je pasivní posazování a vodění dítěte za ruce při chůzi, přestože tyto aktivity ještě samo nezvládá. Dalším obvyklým nešvarem je používání chodítek nebo jiných pohybových pomůcek u zdravých dětí, které ještě samy nechodí. Dítě má sice radost z nového rozhledu a možnosti objevovat prostor, jeho zádům to však určitě neprospívá.
Nepravidelný vývoj
U dětí, jejichž vývoj probíhá opožděně nebo nekvalitně, hraje okolní prostředí zcela zásadní roli. S touto myšlenkou pracuje především jedna z terapeutických metod – Bobath koncept. Základní myšlenkou je uspořádání okolí tak, aby vývoj dítěte co nejvíce pozitivně stimulovalo. Dále se aplikuje tzv. terapeutický handling – způsob manipulace s dítětem, jehož cílem je vyloučit nevhodné pohybové vzory a posílit ty správné. V handlingu jsou pravidelně zaučováni i rodiče.
Shrnutí
Prostředí vývoj dítěte výrazně ovlivňuje – pozitivně i negativně.
Důležitá je také manipulace s dítětem při běžných denních činnostech.
Buďte trpěliví, neusnadňujte dítěti pohybové dovednosti, zdravé dítě to zvládne samo.
Pokud je vaše dítě ve vývoji opožděné, poraďte se s fyzioterapeutem o možné úpravě prostředí a způsobu manipulace s dítětem.
Pokud si nejste jistí, zda vývoj vašeho dítěte probíhá správně, obraťte se na dětského fyzioterapeuta.