Handling

Kategorie:
3 minut čtení

Handling je způsob, jak se dítěte dotýkat a manipulovat s ním během každodenních aktivit. Důležité je dodržovat určitá pravidla tak, aby byl podporován zdravý vývoj. U dětí nemocných, postižených nebo s vývojovým opožděním je handling součástí terapie.

„Léčení je handling a handling je léčení.“ — Bertha Bobath

Co je to handling

Slovo handling (čti hendlin) je odvozeno z anglického slova handle = zacházet, manipulovat s něčím. Handling v širším významu znamená jakoukoliv manipulaci s dítětem v rámci běžných denních činností, jako je například chování, nošení, kojení, krmení, umývání, oblékání a další. U větších dětí je handling možno zapojit i při hře nebo pohybových aktivitách. Je možné jej používat jak u zdravých, tak u nemocných nebo postižených dětí. V obou případech je nutné dodržovat jisté zásady, abychom podporovali správný vývoj.

Zásady handlingu

 • Žádné nevhodné pohybové vzory – všechny pohyby by měly být stejné jako pohyby u zdravých dětí.

 • Správná míra dopomoci – k provedení požadované činnosti by mělo dostat dítě pouze tolik dopomoci, kolik je nezbytně nutné.

 • Správné držení těla neboli alignment (čti elainment) – během aktivit bychom měli zachovávat napřímení osy trupu a správné postavení jednotlivých částí těla vůči sobě navzájem.

 • Mobilní přenos zatížení – u všech činností by měl pacient přenášet aktivně zatížení z jedné strany na druhou.

Handling v terapii

Tato pravidla využívá jeden z hlavních konceptů dětské rehabilitace – Bobath koncept. Terapie se odehrává v rámci handlingu za použití různých technik. Péče o pacienta probíhá 24 hodin v rámci týmové spolupráce. Všichni členové týmu jsou zaučeni ve správném handlingu vhodném pro konkrétního pacienta. Vzhledem k tomu, že i domácí prostředí má nezanedbatelný vliv na vývoj dítěte, musí být instruováni i rodiče.

Cíle handlingu

 • Ovlivnění svalového napětí – terapeut speciálními technikami během handlingu optimalizuje svalové napětí pro provedení zamýšlené činnosti.

 • Správná zkušenost – dítě by mělo pomocí handlingu získat co možná nejkvalitnější pohybové a smyslové zkušenosti.

 • Samostatná aktivita – handling není nikdy pasivní pohybování pacientem. Terapeut by měl umožnit dítěti co možná největší samostatnou aktivitu.

Shrnutí

 • Handling je správná manipulace s dítětem během každodenních aktivit.

 • Je nutné dodržovat jistá pravidla pro podporu fyziologického vývoje.

 • Handling je možno použít u zdravých i nemocných dětí.

 • U dětí s opožděným vývojem je nedílnou součástí terapie.

 • Optimalizuje svalové napětí.

 • Umožňuje dítěti samostatně provést zvolenou aktivitu a tím získat pozitivní zkušenost z pohybu.

Pokud potřebujete zaučit v handlingu, kontaktujte nás nebo certifikovaného Bobath terapeuta v místě vašeho bydliště.

Sdílet článek

Komentáře

3 comments on “Handling”

 1. Dobry den, citala som od Vas vyborny clanok v casopise fyzioterapie a rada by som sa informovala, kde sa da prihlasit na kurz “handling” ci existuje aj samostatne alebo je len sucastou bobath therapy. Velmi pekne dakujem za informaciu. Pekny den. Lucia

NApsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

printfacebook-squarefacebookenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommenting